RYBNIK. TBS-owe mury pną się do góry
25 października 2022

RYBNIK. TBS-owe mury pną się do góry

Na placu budowy przy ul. Hallera wiele się dzieje – realizowane są tu jednocześnie dwie inwestycje – Centrum Edukacji Artystycznej oraz budynki mieszkalno-usługowe rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Zakres przedsięwzięcia realizowanego przez TBS jest ogromny - dotyczy zabudowy i zagospodarowania śródmiejskiego kwartału Rybnika - pomiędzy ulicami Hallera, Raciborską i Pocztową oraz rzeką Nacyną - wraz z przebudową sporego fragmentu infrastruktury.

Przypomnijmy - prace ruszyły w połowie lutego br., a rozpoczęły się od remontu i modernizacji dwóch zabytkowych budynków z cegły usytuowanych bezpośrednio przy ulicy. Budynki te – pochodzące ze schyłku XIX wieku, pozostałości po dawnej rzeźni – są gruntownie przebudowywane i przekształcane z mieszkalnych na handlowo-usługowe. Pozostaną z nich – odpowiednio odrestaurowane – historyczne mury zewnętrzne. Równocześnie trwa budowa bloku wielorodzinnego, w którym powstanie 80 mieszkań.

- W nowobudowanym budynku wielorodzinnym trwają roboty przy wznoszeniu konstrukcji żelbetowej i stalowej – obecnie na kondygnacji +2 – wyjaśnia Olgierd Zaraś, prezes rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Roboty stanu surowego zakończą się przełomie lutego i marca, po czym wykonawca przystąpi do robót wykończeniowych. W dwóch istniejących, zabytkowych budynkach wszystkie elementy przewidziane do demontażu zostały już usunięte, wykonano nowe stropy, stropodachy i klatki schodowe. Wykonano również podtynkowe części instalacji elektrycznych oraz wod-kan i trwają roboty tynkarskie. Na zewnątrz z kolei trwa odnawianie elewacji – wymienia prezes.

Równolegle wykonane zostały roboty związane z budową sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej w śladzie ulicy Hallera oraz Rzecznej, przebudowano również sieci wodociągową, elektryczną i teletechniczną. Przewidywany termin oddania do użytkowania budynku wielorodzinnego to pierwsza połowa 2024 r.

Oferta TBS skierowana jest do osób niezamożnych lub średniozamożnych, których nie stać na kredyt hipoteczny, a chcą zamieszkać w nowym mieszkaniu, wynajmując je za niższą cenę.

- 80 mieszkań w budowanym bloku przy ul. Hallera znalazło już swoich lokatorów, ale warto pamiętać, że rybnicki TBS ma w swojej ofercie propozycje nie tylko dla osób zainteresowanych zamieszkaniem w śródmieściu – zaznacza Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Wszystkich szukających mieszkania, zachęcam do przyjrzenia się pozostałym lokalizacjom, w których już wkrótce powstaną kolejne budynki wielorodzinne, budowane w formule TBS. Dla osób szukających odskoczni od zgiełku miasta mamy ofertę w dzielnicy Popielów, przy ul. Okulickiego, jeśli zaś komuś zależy na okolicy oferującej bliskość udogodnień takich jak market, szkoła, przedszkole, przystanek czy paczkomat – idealna będzie dzielnica Boguszowice Stare i mieszkania przy ul. Hallera - zachęca prezydent.

Inwestycja przy ulicy Hallera to pierwsza (ale nie jedyna), inicjatywa rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom” - miejskiej spółki powstałej z początkiem 2021 roku, której podstawowym celem jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.


 

Źródło: Biuro Prasowe UM w Rybniku

fot. K. Koczy

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl