Seniorzy poczuli atmosferę minionego święta. Koncert "Witaj Polsko" w gorzyckim DPS
20 września 2022

Seniorzy poczuli atmosferę minionego święta. Koncert "Witaj Polsko" w gorzyckim DPS

W lipcu Ziemia Wodzisławska hucznie świętowała obchody 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. W ramach obchodów odbył się pamiętny koncert "Witaj Polsko". 19 września muzycy grupy Roszak Show wystąpili w auli Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Gorzycach.

Nie wszyscy mogli uczestniczyć w lipcowym święcie. Dlatego jego pomysłodawczyni, senator Ewa Gawęda, zaproponowała by osobny koncert zorganizować również dla pensjonariuszy DPS-ów i innych jednostek zapewniających opiekę seniorom i osobom z niepełnosprawnościami. Koncert odbył się w auli gorzyckiego DPS-u. Wysłuchali go jednak nie tylko gospodarze, ale również podopieczni instytucji oraz organizacji m.in. z Wodzisławia Śląskiego, Raciborza oraz Mszany.

Koncertu wysłuchali również członkowie Honorowego Komitetu Organizacyjnego lipcowych obchodów na czele z jego przewodniczącą senator Ewą Gawędą, patronem honorowym tego wydarzenia starostą wodzisławskim Leszkiem Bizoniem oraz posłem Adamem Gawęda. W skład komitetu honorowego weszli przedstawiciele wszystkich samorządów powiatu wodzisławskiego oraz komendanci powiatowych służb mundurowych tj. policji i straży pożarnej.

Poniedziałkowe wydarzenie było zarazem niejako okazją do podsumowania jubileuszu przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, toteż rozpoczęło się prezentacją filmowego skrótu wydarzenia "Witaj Polsko!" z 2 lipca 2022 r. Po prezentacji filmu na scenie pojawili się muzycy zespołu Roszak Show, którzy wystąpili również podczas koncertu na wodzisławskim rynku. Wokaliści Emilia Szwarc i Marcin Roszak zaprezentowali swoje niezwykłe talenty wokalne prezentując nie tylko popularne oraz własne autorskie utwory, ale także zaprosili słuchaczy do wspólnego śpiewania. Szczególne zainteresowanie wzbudziły aranżacje śląskich piosenek "Poszła Karolinka" oraz "Szła dzieweczka", za które artyści zebrali ogromne brawa.

Pomysłodawczyni wydarzenia i Przewodnicząca Honorowego Komitetu Organizacyjnego lipcowych obchodów, senator Ewa Gawęda przyznała, że organizacja wydarzenia była dla niej ogromnym zaszczytem. - Cieszę się, że mogłam dołożyć małą cegiełkę do tego, abyśmy mogli tak hucznie świętować 100-lecie powrotu Śląska do Polski. Wierzę, że nad tak wspaniałym przebiegiem tych uroczystości czuwali również nasi przodkowie - powstańcy, którzy przed ponad 100 laty walczyli o to, abyśmy teraz mogli mówić po polsku i być dumni z tego, że Śląsk jest tak cenną częścią Polski. Nie udałoby się to wszystko, gdyby nie wszyscy ci zaangażowani w organizację obchodów, a szczególnie członkowie komitetu organizacyjnego, do którego zwróciłam się rok temu z pomysłem, abyśmy wspólnie zrobili te obchody - powiedziała senator Ewa Maria Gawęda, dziękując wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzeń.

Słowa uznania skierował do zebranych także poseł Adam Gawęda. - Darymny futer, jakby nas tu po prostu nie było. Darymny futer, jakby 100 lot tymu nasi praojcowie nie mieli tej woli i przesłania w sercu, że chcą żyć w wolnym kraju i kultywować tradycje Śląska w wolnej Polsce - podkreślił w śląskiej mowie poseł Adam Gawęda.

Z kolei starosta powiatu wodzisławskiego Leszek Bizoń podziękował senator Gawędzie za inicjatywę wydarzenia, jakie miało miejsce 2 lipca. - Za to, że to wydarzenie mogło odbyć się na terenie naszego powiatu wodzisławskiego, z tak wielką oprawą i z tyloma dostojnymi gośćmi, którzy uczestniczyli w tych obchodach. Wydarzenie to rozniosło się głośnym echem także poza granice naszego województwa - przyznał starosta.

W imieniu pensjonariuszy gorzyckiego DPS-u głos zabrał również jeden z mieszkańców, Zdzisław Lach. - W imieniu mieszkańców naszego domu, chciałbym serdecznie podziękować za możliwość udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, jakim był piękny koncert z okazji 100-lecia przyłączenia Śląska do Polski. Dziękujemy - podkreślił Zdzisław Lach.


 

Źródło/fot: materiały prasowe

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl