Stały punkt bezpłatnej mammografii w Żorach!
31 października 2022

Stały punkt bezpłatnej mammografii w Żorach!

Już od listopada w Żorach będzie można wykonać bezpłatną mammografię dla kobiet w wieku 50-69 lat codziennie, w stacjonarnej placówce. Pracownia mammografii mieści się w NWZOZ „Medicus 99” przy Alei Wojska Polskiego 4D/9 w Żorach i wyposażona jest w nowoczesny sprzęt, odpowiadający wysokim wymogom NFZ.

 

- Po około dwuletnich staraniach możliwość wykonywania codziennie bezpłatnej mammografii w stacjonarnej placówce w Żorach dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat stała się faktem. Było to możliwe dzięki wsparciu takich osób jak senator Tadeusz Kopeć, Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha oraz Prezes Mokate Teresa Mokrysz. Narodowy Fundusz Zdrowia po przeprowadzeniu konkursu podpisał z nami umowę o wykonanie tych badań – mówi lek. med. Kazimierz Czuczman, specjalista chorób kobiecych i położnictwa w NWZOZ „Medicus 99”.

Żory, jako jedyne z okolicznych dużych miast, nie posiadały stacjonarnej pracowni mammograficznej. Jej powstanie to ważne wydarzenie, ponieważ wczesna profilaktyka raka piersi jest kluczowa, by możliwe było skuteczne leczenie. Nowotwór piersi znajduje się na pierwszym miejscu wśród wszystkich nowotworów złośliwych u kobiet. W 2020 roku w Polsce zanotowano ponad 20 tysięcy nowych zachorowań i ciągle mamy rosnący trend umieralności z powodu tego nowotworu.

Zachęcamy mieszkanki Żor do skorzystanie z bezpłatnych badań mammograficznych. Badanie najlepiej wykonać u kobiet miesiączkujących po miesiączce (7-10 dzień cyklu ), u pozostałych wtedy, kiedy piersi są najmniej wrażliwe na ucisk. Badanie trwa kilka minut i polega na wykonaniu dwóch zdjęć (ekspozycji) każdej z piersi przy nieznacznym ucisku, który może dawać niewielki dyskomfort. Oceny zdjęć dokonują specjaliści radiodiagnostyki a wyniki są dostępne do 3 tygodni.

Dla kobiet w przedziale wiekowym 50-69 lat bezpłatne badania mammograficzne wykonywane są co 2 lata, a co 1 rok u pacjentek w grupie ryzyka (o częstotliwości badań informuje technik RTG podczas przeprowadzania krótkiego wywiadu).


Na badania można zgłaszać się do:

NWZOZ „Medicus 99”
Aleja Wojska Polskiego 4D/9
44-240 Żory
rejestracja osobiście lub telefonicznie:
nr tel. 32 337 60 53
tel. kom.
690 611 453


- poniedziałek 8:00 – 14:00
- wtorek 7:30 - 11:30
- czwartek 10:00 - 16:00
- piątek 15:00 - 19:00

 

 

Źródło: Wydział Promocji, Kultury i Sportu UM w Żorach

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl