11 czerwca w Pałacu w Baranowicach odbyło się XXXIV Zgromadzenie Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. Było to zgromadzenie sprawozdawczo-wyborcze, podczas którego wybrano nowy Zarząd.
Nowy Zarząd Stowarzyszenia Gmin Górniczych:
Michał Urgoł Prezydent Miasta Jastrzębie Zdrój - Przewodniczący Zarządu,
Zbigniew Podleśny Burmistrz Miasta Radlin - Zastępca Przewodniczącego Zarządu,
Andrzej Seweryn Wójt Gminy Chełm Śląski - Członek Zarządu,
Jacek Latko Burmistrz Miasta Libiąż - Członek Zarządu,
Andrzej Chabros Wójt Gminy Ludwin - Członek Zarządu.
Zadania Stowarzyszenia
Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce skupia 24 górnicze gminy członkowskie z województw: śląskiego, małopolskiego, lubelskiego oraz dolnośląskiego. Gminy górnicze to gminy, na obszarze których prowadzona jest bądź była prowadzona działalność górnicza czy to geologiczna.
Główne kierunki aktywności Stowarzyszenia koncentrowały się w poprzednich latach m.in. na:
Pozyskiwaniu wewnętrznych i zewnętrznych źródeł finansowania poprzez działania na rzecz utworzenia dla Polski i innych krajów Europy środkowowschodniej ponadregionalnego programu dla regionów górniczych.
Aplikowaniu po inne środki zewnętrzne, m.in. przy pomocy EUR-ACOM i poprzez instytucje Unii Europejskiej.
Działaniach na rzecz prawnych możliwości efektywnego egzekwowania podatków, opłat i odszkodowań należnych gminom górniczym – zwłaszcza opłat eksploatacyjnych i opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska, podatków od nieruchomości oraz rekompensat za szkody wyrządzone gminom.
Działaniach na rzecz korekty niekorzystnego stanu legislacyjnego, a w szczególności na nowelizacji ustaw Prawo Geologiczne i Górnicze oraz ustawy “restrukturyzacyjnej”.
Organizacji szkoleń i warsztatów pod kątem przygotowywania przez gminy skutecznych projektów aplikujących po środki unijne.
Propagowaniu i wdrażaniu w gminach górniczych działań dotyczących ekorozwoju, czystszej produkcji oraz programów rewitalizacji obszarów zdegradowanych działalnością górniczą.
Misja Stowarzyszenia
Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce, jako organizacja samorządowa mająca na uwadze ochronę interesów gmin górniczych oraz wspieranie rozwoju gospodarczego w tych gminach, zadeklarowało w celu wypełniania misji statutowej współpracę i prowadzenie partnerskiego dialogu z:
Parlamentem Europejskim, Komisją Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, w sprawie projektu Sprawiedliwej Transformacji oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Parlamentem i Rządem Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ministerstwami i agendami rządowymi na etapie przygotowywania projektów aktów prawnych mających istotny wpływ na byt samorządów gmin górniczych,
Zarządami Województw objętych działaniami Stowarzyszenia,
Organizacjami samorządowymi, w tym głównie: Związkiem Miast Polskich, Związkiem Gmin Zagłębia Miedziowego, Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów oraz innymi,
Głównym Instytutem Górnictwa, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Agencjami Rozwoju, Strefami Aktywności Gospodarczej oraz Inkubatorami Przedsiębiorczości.
Przedsiębiorstwami i instytucjami promującymi i wdrażającymi ekologiczną odnowę środowiska.
W wielu przypadkach współpraca w powyższych kierunkach stanowi kontynuację już realizowanych projektów i zamierzeń.
fot. Materiały prasowe