Straż Miejska w Rybniku rozpoczyna znakowanie rowerów
29 czerwca 2022

Straż Miejska w Rybniku rozpoczyna znakowanie rowerów

Po pandemicznej przerwie Straż Miejska rozpoczyna znakowanie rowerów zupełnie nową metodą. To znana już w niektórych miastach naszego regionu, a także w Czechach, tzw. metoda syntetycznego DNA. Funkcjonariusze Straży Miejskiej będą znakowali rowery, części rowerów oraz elektryczne urządzenia jezdne. Znakowanie syntetycznym DNA jest bezpłatne.

 

Akcja znakowania rowerów będzie się odbywała w każdy czwartek w godzinach od 8:00 do 16:00 w komendzie Straży Miejskiej w Rybniku, przy ul. Władysława Stanisława Reymonta 54.

 

Co to znaczy metoda syntetycznego DNA?

 

- Znakowanie syntetycznym DNA jest unikalne ze względu na brak występowania tego typu technologii w sferze zabezpieczeń jednośladów w Europie. Metoda znakowania dzięki swej wyjątkowości jest niemożliwa do sfałszowania, a znak szczególny jest charakterystyczny dla danej serii tak samo jak odcisk palca człowieka czy jego DNA – wyjaśnia Dawid Błatoń rzecznik prasowy rybnickiej Straży Miejskiej. - Metoda znakowania syntetycznym DNA to zintegrowany system, na który składa się zarówno fizyczne oznaczenie, jak i prowadzenie rejestru i łączenie go z międzynarodową bazą danych. Syntetyczne DNA to roztwór zawierający: komponent utrwalający, składnik UV mikropunkty z kodem oraz syntetyczne DNA. Pełni on funkcje specjalnego kleju, który dzięki swym właściwościom fosforyzuje pod lampą UV. Znajdują się w nim setki mikrocząsteczek, które zawierają identyczny alfanumeryczny kod. Materiał do znakowania jest nanoszony na rower i jego elementy przy pomocy aplikatorów – tłumaczy rzecznik.

Znakowanie roweru polega na niesieniu w ustalonych miejscach syntetycznego DNA, oznaczenie ramy lub urządzenia elektrycznego naklejką ostrzegawczą, a następnie wpisaniu danych właściciela oraz jednośladu do systemu/rejestru. Dzięki temu tak oznakowane, odnalezione rowery i sprzęty można łatwiej dopasować do prawowitego właściciela i zwrócić mu jego własność.

Technologia znakowania roweru wymaga poświęcenia na oznaczenie jednego jednośladu ok. 25 min. W związku z tym warto pamiętać, by nie przyjeżdżać – zwłaszcza w pierwszych dniach trwania akcji – na ostatni moment, gdyż ostatni rower do znakowania będzie przyjmowany o godz. 16:00.

Wszelkie informacje dotyczące zmiany terminu znakowania rowerów będą pojawiały się na bieżąco na stronie internetowej: www.sm.rybnik.pl

 

O czym należy pamiętać?

 

  • Rowery znakowane będą osobom pełnoletnim, które są właścicielami roweru. Osoba, która chce oznakować swój rower powinna posiadać przy sobie dowód osobisty.

  • Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, mogą oznakować swój rower jedynie w obecności opiekuna prawnego, który zadeklaruje pisemnie, że jest właścicielem roweru.

  • Rower przeznaczony do znakowania musi być czysty i suchy

  • Miejsca świeżo oznakowanego nie wolno dotykać przez 15 min.

  • Czas całkowitego zaschnięcia naniesionego roztworu wynosi 24h. W tym czasie nie wolno moczyć oznakowanego przedmiotu, ani narażać na czynniki zewnętrzne, które mogły by wpłynąć na naruszenie naniesionej struktury.

  • Straż Miejska w Rybniku nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenie przez właściciela naniesionej powłoki przez niewłaściwe traktowanie oznakowanego obiektu przed upływem 24h od chwili naniesienia syntetycznego DNA.

  • Znakujący nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie zmiany strukturalne, wizualne oraz te wpływające na estetykę znakowanego elementu, powstałe na skutek oznakowania roweru / sprzętu syntetycznym DNA pod warunkiem, że oznakowania dokonano zgodnie z obowiązująca w tej materii procedurą.

 

Elementy, zwłaszcza te matowe, na których naniesiono syntetyczne DNA, mogą się wyróżniać po oznakowaniu w sposób przypominający naniesienie warstwy z lakieru bezbarwnego, charakteryzujący się większym połyskiem.

Źródło: Biuro Prasowe UM w Rybniku

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl