Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl 

4 maja, we wspomnienie świętego Floriana, patrona strażaków, na Jasnej Górze odbyły się uroczystości Państwowej Straży Pożarnej. W tym roku miały one szczególny charakter ze względu na 30-lecie uchwalenia ustawy o Państwowej Straży Pożarnej i ustawy o ochronie przeciwpożarowej. W uroczystościach udział wzięli m.in. komendanci miejscy i powiatowi PSP z Jastrzębia, Rybnika, Raciborza, Wodzisławia i Żor.

Uroczystej Eucharystii w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Wacław Depo Metropolita Częstochowski wraz z koncelebransami: abp Wiktorem Skworcem Metropolitą Katowickim, bp Grzegorzem Kaszakiem - biskupem sosnowieckim oraz bp Andrzejem Iwaneckim - biskupem pomocniczym diecezji gliwickiej. Homilię do uczestników wygłosił abp Wiktor Skworc, w której podziękował strażakom za ich oddaną służbę i gotowość, która cieszy się ogromnym uznaniem społecznym.


- Szeroki jest wachlarz waszych obowiązków. Do specjalnych zadań wykonywanych przez straż pożarną należy też ratownictwo biologiczne, chemiczne, medyczne, poszukiwawcze, radiologiczne, techniczne, wodne, wysokościowe i z tych rozlicznych obowiązków wywiązujecie się wzorowo, o czym świadczy zaufanie społeczne - powiedział abp Skworc.

W dalszej części kazania Metropolita Katowicki zaznaczył, że ręce strażaków coraz częściej podejmują się pomocy przy innych zdarzeniach niż tylko pożary i nie tylko w naszym kraju, ale także i za granicą, gdzie strażacy z Polski wyrobili sobie markę i za co należą się ogromne gratulacje. Zarówno abp Skworc, jak i abp Depo nawiązali również do niedawnych tragedii w śląskich kopalniach, wspominając tragicznie zmarłych i zaginionych górników z kopalni Pniówek i Zofiówka.

Na uroczystość przybyło wielu gości. Wśród nich parlamentarzyści, m.in. senator Ewa Gawęda, przedstawiciele służb mundurowych: nadbryg. Jacek Kleszczewski Komendant Wojewódzki PSP w Katowicach, gen. bryg. SG Adam Jopek Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, insp. Artur Bednarek - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, płk Tomasz Białas Dowódca 13 ŚBOT, Komendanci Powiatowi i Miejscy PSP województwa śląskiego, Piotr Grazda Dyrektor Szpitala MSWiA w Katowicach, Tomasz Bednarek Prezes WFOŚiGW, Konrad Kuczera Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Rafał Kasprzyk Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.

 

Obecni byli też komendanci z naszego regionu: st. bryg. Wojciech Kruczek (PSP Rybnik) bryg. Marek Misiura (PSP Wodzisław), bryg. Jarosław Ceglarek (PSP Racibórz) i st. bryg. Wojciech Piechaczek (PSP Jastrzębie). -

 

- Cieszę się, że mogłam w tak zacnym gronie uczestniczyć w tak ważnej dla strażaków uroczystości. Tą drogą składam wszystkim strażakom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i podziękowania za ich ofiarną i odważną służbę. Dziękuję panu nadbryg. Jackowi Kleszczewskiemu, Komendantowi Wojewódzkiemu PSP w Katowicach za zaproszenie do udziału w uroczystościach - mówi senator Ewa Gawęda

Warto zaznaczyć, że podczas uroczystości dowódcą Śląskiej Kompani Honorowej Komendy Wojewódzkiej PSP był kpt. Szymon Kwaśnica z Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śl.

 

 

Źródło/fot. Materiały prasowe

 

Strażackie święto na Jasnej Górze z udziałem strażaków z naszego regionu

05 maja 2022
Strażackie święto na Jasnej Górze z udziałem strażaków z naszego regionu