Strażacy usuwają skutki intensywnych opadów i silnych wiatrów
23 sierpnia 2022

Strażacy usuwają skutki intensywnych opadów i silnych wiatrów

W związku z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem w województwie śląskim straż pożarna odnotowała ponad 500 interwencji (od 19.08. do 22.08.2022r. do godz.06.00).

Najwięcej interwencji prowadzono powiatach: gliwickim, raciborskim, rybnickim pszczyńskim.
Strażacy prowadzili działania polegające przede wszystkim na wypompowywaniu wody z podtopionych posesji, zalanych pomieszczeń w budynkach i dróg, udrażnianiu przepustów oraz usuwaniu powalonych przez wiatr drzew.


Na skutek silnego wiatru uszkodzonych zostało 15 dachów, a 3 zostały zerwane (w tym 1 na budynku jednorodzinnym w powiecie raciborskim). W działaniach brało udział prawie 700 zastępów PSP i OSP.
 

Pracowity okazał się weekend dla jednostek ochrony przeciwpożarowej z powiatu pszczyńskiego. Bardzo silny wiatr oraz intensywne opady deszczu sprawiły, że strażacy od piątkowego wieczoru 19 sierpnia do godzin porannych poniedziałku 22 sierpnia, wyjeżdżali prawie 60 razy do usuwania skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

 

Najwięcej interwencji odnotowano na terenie Gminy Pszczyna oraz Gminy Pawłowice. Większość tych zdarzeń dotyczyła przewróconych drzew na szlaki komunikacyjne oraz różnego rodzaju obiekty oraz konarów zwisających nad jezdniami, chodnikami, parkingami itp.

 

Siedem razy doszło również do uszkodzenia poszyć dachowych na obiektach budowlanych. Intensywne opady deszczu najbardziej dały się we znaki w niedzielę, doprowadzając do licznych podtopień budynków oraz posesji.

 

Dzięki szybkim działaniom strażaków, udało się zabezpieczyć mienie przed zniszczeniem lub zminimalizować straty spowodowane silnym wiatrem i ulewami.

 

 

Źródło/fot: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie

KW PSP w Katowicach

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl