STRUMIEŃ. Prawie dwa miliony na wodociągi
21 lipca 2022

STRUMIEŃ. Prawie dwa miliony na wodociągi

W delegaturze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej Burmistrz Strumienia Anna Grygierek odebrała promesę na dofinansowanie budowy dwóch nowych zbiorników oraz przebudowę istniejących zbiorników wody pitnej wraz z systemem dystrybucyjnym w Pruchnej przy ul. Głównej. Inwestycja powstanie przy współpracy z Wodociągami Ziemi Cieszyńskiej.

Wydarzenie było okazją do dyskusji samorządowców Podbeskidzia z Premierem Mateuszem Morawieckim o środkach finansowych dla samorządów. W spotkaniu wzięła udział Burmistrz Strumienia Anna Grygierek i Przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Greń.

W ramach dofinansowanej inwestycji powstaną dwa nowe zbiorniki wody o pojemności 300 m3. Obecnie pracujące zbiorniki posiadają pojemność 2 krotnie mniejszą niż planowane (2x 150 m3) i przy obecnym zapotrzebowaniu na wodę pitną nie zapewniają, szczególnie w okresie letnim, bezpieczeństwa dostawy wody w warunkach zróżnicowanych rozbiorów dobowych, a nawet godzinnych, co na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie zaobserwowano w trakcie eksploatacji systemu wodociągowego.

Budowa nowych zbiorników wody w powiązaniu z realizowaną aktualnie przez WZC przebudową ponad 7 km sieci wodociągowej znacząco wpłynie na poprawę zaopatrzenia mieszkańców Sołectwa Pruchna, Drogomyśl i Bąków w wodę pitną, szczególnie w okresach letnich rozbiorów wody (np. w Bąkowie, gdzie mieszkańcy skarżą się na niskie ciśnienie), a także w sytuacjach awaryjnych mogących wystąpić na sieci wodociągowej. Dodatkowo inwestycja umożliwi dalszą rozbudowę sieci wodociągowej i przyłączenie nowych odbiorców.

Wartość tej inwestycji to ok. 2 mln zł. Z czego 1 960 000,00 zł pozyskano z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Przewidywany termin realizacji zadania to koniec 2023 roku.

W latach 2018-2021 w gminie Strumień Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej wykonały 11,5 km sieci i przyłączy wodociągowych za kwotę ok. 2,5 mln zł.

Źródło/fot: UM w Strumieniu

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl