Śląsk, gwara śląska, konkurs gwary, Racibórz, kultura regionalna, język, tradycja, dziedzictwo kulturowe
13 maja 2024

Tradycja i Język w Sercu Śląska: XIV Konkurs Gwary Śląskiej w Raciborzu

W Raciborzu, podczas trzeciego dnia Tygodnia Bibliotek 2024, odbył się czternasty Konkurs Gwary Śląskiej, który zgromadził miłośników regionalnego języka. Tradycyjne wydarzenie miało miejsce w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, gdzie 35 uczestników miało okazję zaprezentować swoje umiejętności w mówieniu gwarą śląską. Konkurs rozpoczęli najmłodsi reprezentanci z lokalnych przedszkoli, a wśród nich wyróżnili się Ewelina Zieliński, Liwia Soroka i Wojciech Seeman. Następnie na scenie pojawili się uczniowie szkół podstawowych, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród uczniów klas I-III triumfowali Julia Musioł, Bartosz Lamla i Rafał Bedrunka, natomiast w kategorii starszych dzieci najlepsi okazali się Hanna Podgórska, Vivien Dyrcz i Wiktor Cyran.


Jury, w skład którego weszli znawcy kultury i języka śląskiego, oceniało nie tylko biegłość językową, ale również sposób prezentacji i autentyczność przekazu. Przewodnicząca jury, Małgorzata Szczygielska, podkreśliła wysoki poziom i zaangażowanie młodych uczestników.


Konkurs, objęty patronatem przez Prezydenta Miasta Raciborza oraz Starostę Raciborskiego, zakończył się słodkim poczęstunkiem od Cukierni “Konditorei” oraz obietnicą wakacyjnej atrakcji w aquaparku H2Ostróg dla zwycięzców, dzięki współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Raciborza. Wydarzenie to nie tylko promuje gwary lokalne, ale również integruje społeczność, celebrując bogactwo kulturowe regionu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Śląsk, gwara śląska, konkurs gwary, Racibórz, kultura regionalna, język, tradycja, dziedzictwo kulturowe