Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl 

Raciborscy policjanci wyjaśniają szczegółowe przyczyny i okoliczności tragicznego zdarzenia. Mundurowi zostali powiadomieni o ujawnieniu zwłok w zbiorniku wodnym na terenie wyrobisk pożwirowych w Raciborzu. Funkcjonariusze straży pożarnej wyciągnęli na brzeg ciało 24-letniego mężczyzny.

 

We wtorek w godzinach porannych dyżurny raciborskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące ujawnienia zwłok ludzkich znajdujących się w wodzie na terenie wyrobisk pożwirowych w Raciborzu przy ulicy Rudzkiej. Skierowany na miejsce patrol policji potwierdził przekazaną przez świadka informację. Na miejscu skierowane zostały inne służby ratunkowe w tym straż pożarna i pogotowie.

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej wydobyli z wody na brzeg zwłoki młodego mężczyzny, które na polecenie prokuratora zostały zabezpieczone do sekcji. Jak ustalili raciborscy śledczy zmarły mężczyzna to 24-letni mieszkaniec Raciborza, który zaginął 28 maja bieżącego roku w Raciborzu w okolicy żwirowni przy ulicy Franciszka Grzonki. W poszukiwania zaginionego 24-latka zaangażowani byli raciborscy policjanci, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, strażacy ochotnicy i płetwonurkowie z Bytomia.

W trakcie prowadzonego postępowania policjanci będą ustalać szczegółowe przyczyny oraz okoliczności tego zdarzenia.

Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców o rozwagę przy aktywnościach nad wodą, zachowywanie się zgodnie z obowiązującymi przepisami i wybieranie do kąpieli dozwolonych miejsc.

Pamiętajmy:

  • Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

  • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).

  • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.

  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.

  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

  • Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

  • Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.

 

Źródło: KPP w Raciborzu

 

Tragedia nad wodą, nie żyje 24-letni mężczyzna!

09 czerwca 2022
Tragedia nad wodą, nie żyje 24-letni mężczyzna!