W czyżowickiej podstawówce powstało "Zielone laboratorium"
08 grudnia 2022

W czyżowickiej podstawówce powstało "Zielone laboratorium"

W Szkole Podstawowej im. Wincentego Woźniaka w Czyżowicach wchodzącej w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czyżowicach od 2 grudnia działa "Zielone laboratorium". Powstało ono w ramach konkursu pod nazwą "Zielona Pracownia 2022", którego organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zielone laboratorium to miejsce, które wprowadza uczniów w świat odkryć i umożliwia poznawanie, przez doświadczenie, prawdy o otaczającym świecie. Uczniowie mogą poczuć się jak naukowcy i badać przyrodę za pomocą takich metod badawczych jak doświadczenia, eksperymenty i obserwacje. Poza realizacją wymaganych treści nauczania, w nowej pracowni uczniowie poszerzają swoją wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Zajęcia warsztatowe są skierowane dla uczniów zainteresowanych rozwijaniem swoich pasji naukami przyrodniczymi. Zielona Pracownia to także miejsce, w którym realizowane są treści programowe z biologii, chemii, fizyki i geografii w ramach obowiązkowych zajęć lekcyjnych.

W ramach realizacji projektu zakupione zostały m.in. stanowiska mikroskopowe, ławki i krzesła, a odnowione ściany ozdobione są fototapetami o tematyce przyrodniczej i laboratoryjnej. Uczniowie mogą korzystać z nowoczesnych pomocy dydaktycznych, co pozwoli na wzbogacenie nauczania przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, geografii i fizyki. Pozyskane środki zostały przeznaczone na zakup różnorodnych środków dydaktycznych. Pracownia została wyposażona w mikroskopy, preparaty mikroskopowe, modele anatomiczne, szkielet człowieka, czaszka człowieka, model budowy DNA, modele molekularne do nauczania chemii, magnesy, lupy, przekrój budowy przez liść, budowa kości, modele przedstawiające budowę komórkową organizmów żywych, waga, model budowy ucha, elektroskop.

Nauczanie przedmiotów przyrodniczych wspierają także sprzęt audio video, monitor interaktywny, laptop oraz dedykowane oprogramowanie. - Pracownia została wyposażona w naprawdę świetne pomoce naukowe oraz najnowocześniejszy sprzęt audio-video i komputery. To wyposażenie da uczniom komfortowe warunki do nauki - podkreśla senator Ewa Gawęda, która została zaproszona na uroczystość otwarcia pracowni. Wcześniej senator Gawęda wspierała szkołę w pozyskaniu środków na wyposażenie.

Całkowity koszt "Zielonego laboratorium" w szkole Czyżowicach wyniósł: 50 tys. zł. Z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach szkoła otrzymała 40 tys. zł, zaś pozostałą kwotę stanowiły środki własne.


 

Źródło/fot. Materiały prasowe

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl