W Pawłowicach powstanie nowy przystanek kolejowy
12 lutego 2023

W Pawłowicach powstanie nowy przystanek kolejowy

Gmina Pawłowice podpisała umowę na wykonanie projektu drogi dojazdowej do nowego przystanku kolejowego, który będzie zlokalizowany pomiędzy ul. Zapłocie oraz ul. Pszczyńską. W planach jest również budowa nowego oświetlenia oraz miejsc parkingowych. Budowa drogi dojazdowej wraz z całą infrastrukturą zostanie sfinansowana z budżetu gminy, a budowa nowego peronu będzie zadaniem Polskich Kolei Państwowych.

 

Niezależnie od budowy przystanku kolejowego w Pawłowicach, Polskie Koleje Państwowe zmodernizują peron w Warszowicach wraz z drogą dojazdową i budową kilku miejsc parkingowych. Zadanie, realizowane w całości przez PKP, zostanie sfinansowane z rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych.

 

Wójt Franciszek Dziendziel spotkał się z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z Tarnowskich Gór i otrzymał informacje, że końcem listopada 2023 roku oba przystanki będą gotowe. W Pawłowicach powstaną dwa przystanki po dwóch stronach torów, a w Warszowicach zostanie zmodernizowany jeden peron obsługujący pociągi poruszające się w dwóch kierunkach.

 

Już z początkiem 2024 roku perony powinny obsługiwać połączenia linii Gliwice-Wisła, co oznacza, że mieszkańcy gminy będą mogli dojechać do Gliwic i Beskidów koleją. Docelowo nowa infrastruktura będzie mogła być wykorzystywana również do połączenia kolejowego Jastrzębie-Zdrój – Katowice. Projekt nad przywróceniem tego połączenia jest zadaniem województwa, ale gminy leżące na szlaku trasy, w tym gmina Pawłowice, również są zaangażowane w to przedsięwzięcie.

 

 

Źródło/fot: UG Pawłowice

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl