Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl 

To miejsce, do którego można przynieść żywność, której mamy w nadmiarze, aby mogli z niej skorzystać inni. Produkty spożywcze mogą tutaj zostawiać zarówno indywidualni mieszkańcy, jak i producenci czy sprzedawcy, którzy niejednokrotnie wyrzucają towar np. z powodu świątecznych przerw w handlu.

 

Głównym celem jadłodzielni jest właśnie zapobieganie wyrzucaniu jedzenia, dlatego po żywność może przychodzić każdy potrzebujący, niezależnie od swojej sytuacji materialnej i społecznej. Jedzenie każdy zabiera na własną odpowiedzialność.

 

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest pani Kamila Kaszubska, mieszkanka pawłowickiego osiedla. To ona zadbała o umycie lodówki, przygotuje zasady korzystania z tego miejsca i wraz z wolontariuszkami będzie opiekować się jadłodzielnią i pozyskiwać produkty.

 

W sprawę uruchomienia jadłodzielni zaangażowały się gminne jednostki. Na lokalizację wybrano miejsce przy Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Górniczej 26, od strony przychodni zdrowia. OPS będzie udostępniał pani Kamili środki czystości i pokrywał opłaty za prąd zużywany przez sporych rozmiarów lodówkę. Wysokie na dwa i pół metra urządzenie ma troje drzwi i półki, na których wygodnie można rozłożyć produkty żywnościowe.

Pracownicy Gminnego Zespołu Komunalnego podłączyli lodówkę do prądu i zabudowali drewnianą wiatą, w której docelowo znajdzie się jeszcze regał na jedzenie niewymagające chłodzenia. Miejsce jest monitorowane i zostanie odpowiednio oznakowane, ale już od piątku, 15 kwietnia, można tu zostawiać żywność i zabierać produkty, których potrzebujemy.

Pamiętajmy, że do jadłodzielni przynosimy produkty świeże, z odpowiednią datą ważności, takie, które sami chcielibyśmy zjeść, a zabierajmy tylko tyle, ile jest nam potrzebne.

Źródło: UG Pawłowice

fot. UG Pawłowice

 

W Pawłowicach rozpoczęła działalność jadłodzielnia

19 kwietnia 2022
W Pawłowicach rozpoczęła działalność jadłodzielnia