W Szpitalu Joannitas w Pszczynie otwarto pracownię mikrobiologii
06 grudnia 2022

W Szpitalu Joannitas w Pszczynie otwarto pracownię mikrobiologii

Od wczoraj pacjenci mogą skorzystać z badań mikrobiologicznych, które służą precyzyjnemu wykrywaniu chorobotwórczych drobnoustrojów w organizmie ludzkim, takich jak bakterie, wirusy i grzyby.

 

Badania, które będą wykonywane w nowo otwartej pracowni przeprowadza się w celu ustalenia, jaki patogen spowodował w organizmie infekcję, a w przypadku bakterii dodatkowo określa się ich wrażliwość na antybiotyki (tzw. antybiogram). Odpowiednia diagnostyka mikrobiologiczna pozwala przepisać lekarzowi odpowiedni antybiotyk.

- Pracownia mikrobiologii to kolejne wyzwanie podjęte przez Szpital. Cieszymy się, że badania wykonywane są na miejscu, co daje szybszą i przede wszystkim dokładną diagnostykę, a jednocześnie jest to po prostu wygodne rozwiązanie dla naszych pacjentów. Pracownia będzie ściśle współpracować z zespołem kontroli zakażeń szpitalnych i komitetem kontroli zakażeń szpitalnych, a także komitetem diagnostyczno-terapeutycznym - mówi Katarzyna Michalik, prezes Szpitala Joannitas w Pszczynie.

 

Podczas uroczystego otwarcia obecni byli starosta pszczyńska Barbara Bandoła oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. - Dotychczas nie było takiej pracowni, a badania wykonywane były na zewnątrz. Teraz się to zmieniło. Dla pacjentów oznacza to przede wszystkim szybszą i lepszą diagnostykę - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

 

Badania mikrobiologiczne - co to takiego?

 

- Badanie mikrobiologiczne jest wieloetapowym procesem. Pierwszy etap badania to posiew i hodowla materiału klinicznego na specjalnych certyfikowanych pożywkach mikrobiologicznych. Posiane podłoża inkubowane są w cieplarkach w temperaturze i atmosferze odpowiedniej dla wykonywanej procedury - opisuje Marzena Wiewióra, starszy asystent diagnostyki laboratoryjnej.

 

Nowoczesny sprzęt diagnostyczny skraca czas oczekiwania na wynik badania, a szybka identyfikacja drobnoustroju i oznaczenie jego wrażliwości na antybiotyk daje możliwość podjęcia natychmiastowego leczenia.

 

W szpitalnym laboratorium pracuje zespół wykwalifikowany i doświadczony personel, który służy pomocą, radą i który chętnie odpowie na wszystkie pytania naszych pacjentów.

Badania realizowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 14.00.


 

Źródło/fotSzpital Joannitas w Pszczynie

Źródło: 

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl