WODZISŁAW ŚLĄSKI. Klimatyczna niedziela na Grodzisku
14 lipca 2022

WODZISŁAW ŚLĄSKI. Klimatyczna niedziela na Grodzisku

W ubiegłym roku, 18 lipca na historycznym Grodzisku odbyło się oficjalne otwarcie Baszty Rycerskiej po gruntownym remoncie. Ten prawdziwy skarb ziemi wodzisławskiej odzyskał dawną świetność, przez co wodzisławianie ponownie mogą korzystać z tego wyjątkowego zabytku, który stał się kolejną atrakcją turystyczną na mapie Wodzisławia Śląskiego. Otoczenie Wieży Romantycznej sprzyja wyciszeniu i kameralnym spotkaniom. Na takie popołudnie chcemy zaprosić mieszkańców już w tę niedzielę, 17 lipca o godz. 17:00.

 

Baszta Rycerska wzniesiona na terenie jednej z najstarszych części miasta ma długą i bogatą historię. Po śmierci fundatora zameczek myśliwski stopniowo popadała w ruinę, a zabudowa, która do niego przylegała, uległa całkowitemu rozpadowi. Do naszych czasów przetrwała jedynie Wieża Romantyczna, która po ponownym odrestaurowaniu przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej w 2004 roku spłonęła, podpalona przez nieznanych sprawców.

 

W 2021 roku po wielu latach starań i dążeń partnerów na terenach pogranicza polsko-czeskiego, ten owiany aurą tajemniczości symbol miasta, odzyskał swój dawny blask. Było to możliwe dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska oraz udziale w projekcie Silesianka - szlaku wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia.

 

Minął dokładnie rok od kiedy ten historyczny obiekt ponownie został otwarty dla odwiedzających go osób, które w sezonie wiosenno-jesiennym mogą korzystać z bezpłatnego punktu widokowego. Przepiękna sceneria Baszty Rycerskiej jest doskonałym miejscem do kulturalnych i historycznych spotkań w plenerze. Takie wydarzenie odbędzie się już w tę niedzielę, 17 lipca o godz. 17:00, a towarzyszyć mu będzie bluesowy koncert Black Pin, który otworzy cykl letnich koncertów na Grodzisku oraz kawa, czyli symbol udanej rozmowy i idealna okoliczność, by nawiązać nowe znajomości.

 

 

Źródło: UM w Wodzisławiu Śląskim

fot. Wydział Dialogu, Promocji i Kultury

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl