Wodzisławska „Jadłodzielnia” ma już rok
11 kwietnia 2022

Wodzisławska „Jadłodzielnia” ma już rok

Rok temu ruszyła "Jadłodzielnia", czyli lodówka społeczna przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

Jadłodzielnia” nie bez przyczyny powstała przy PCPR. To tu bowiem znajduje się centrum pomocy i wsparcia adresowanego do różnych grup ludzi, pełniące zarazem rolę głównego koordynatora w systemie powiatowej pomocy społecznej. Na dodatek jego centralne położenie oraz sąsiedztwo kilku innych jednostek pomocowych powoduje, że z oferty instytucji mieszczących się przy ul. Wałowej 30 może skorzystać bardzo wiele osób. To zaś tworzy przestrzeń do podzielenia się żywnością.

Jadłodzielnią” rządzi kilka zasad:

  1. Po pierwsze: może korzystać z niej każdy, kto ma taką potrzebę.

  2. Po drugie: artykuły spożywcze z lodówki społecznej osoba zainteresowana pobiera na własną odpowiedzialność.

  3. Po trzecie: naczelną zasadą lodówki społecznej jest dzielenie się jedzeniem, dlatego należy z niej brać tylko tyle, ile potrzeba.

  4. Po czwarte: w lodówce może być umieszczana wyłącznie żywność zdatna do spożycia, bezpieczna i w dacie przydatności do spożycia. Produkty przeterminowane, noszące ślady zepsucia, będą usuwane.

  5. Po piąte: produkty o charakterystycznym zapachu powinny być umieszczane w szczelnych pojemnikach.

  6. Po szóste: do lodówki powinny trafiać tylko takie produkty, które sami byśmy skonsumowali. Najlepiej świeża żywność (z wyłączeniem mięsa i jaj), produkty suche (mąka, cukier, kasze, ryż, makarony, ciastka), konserwy, żywność w słoikach i opakowaniach próżniowych, owoce, warzywa, zapakowane pieczywo i inne wyroby cukiernicze.

  7. Po siódme: do lodówki społecznej nie mogą trafiać produkty napoczęte, przeterminowane, wyroby alkoholowe czy substancje odurzające, produkty wymagające zamrożenia lub bardzo głębokiego chłodzenia, produkty, które miały kontakt z odpadami czy produkty rozmrożone.

  8. Po ósme: w lodówce można umieszczać wyroby i przetwory własne pod warunkiem, że zostały starannie i szczelnie opakowane, z naklejonym opisem zawartości oraz datą przygotowania.

  9. Po dziewiąte: „Jadłodzielnia” to miejsce oferujące pomoc osobom potrzebującym. Traktujmy je więc z szacunkiem a ludzi, którzy z niego korzystają tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani. Pamiętajmy, że lodówka społeczna to miejsce, gdzie składowana jest żywność. Prosimy o utrzymywanie go w czystości i nieskładowanie w nim produktów innych niż artykuły spożywcze.

  10. Po dziesiąte: dzielmy się, nie marnujmy!

Stale zachęcamy Was do dzielenia się żywnością z potrzebującymi. Każdego dnia do lodówki przychodzą bowiem ludzie w trudnej sytuacji.

Jadłodzielnia” to jednak również świetna okazja dla szkół, przedszkoli i innych placówek, aby przeprowadzić ważną i interesującą lekcję wychowawczą. PCPR mocno stawia na edukację społeczną i chętnie wspomoże zainteresowanych nauczycieli. Zachęcamy do współpracy wszystkie szkoły i przedszkola!


 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim

fot. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl