Jastrzębska Biblioteka, najlepsza biblioteka w Polsce, głosowanie, wspieranie kultury, rozwój lokalnych instytucji, promocja czytelnictwa
07 maja 2024

Wzrost czasu trwania postępowań sądowych w Polsce, szczególnie w kwestiach gospodarczych

W ostatnich latach obserwujemy niepokojący trend wzrostu czasu trwania postępowań sądowych w Polsce, co szczególnie dotkliwie odbija się na sektorze gospodarczym. Przewlekłość procesów sądowych może prowadzić do znacznego spowolnienia, a nawet paraliżu działalności firm, co w skrajnych przypadkach skutkuje ich upadłością. Zdaniem Przemysława Rosatiego, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, konieczne są radykalne zmiany w systemie sądowym, by przeciwdziałać tym negatywnym zjawiskom.


Prezes NRA podkreśla, że jednym z rozwiązań mogłoby być odciążenie sądów od spraw, które nie wymagają interwencji sądowej, takich jak sprawy spadkowe czy rejestrowe. Dodatkowo, Rosati sugeruje likwidację odrębnej procedury gospodarczej, która obecnie tylko wydłuża czas oczekiwania na rozstrzygnięcia i komplikuje procesy sądowe.


Statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości są alarmujące – w 2023 roku aż 27,62% postępowań gospodarczych w sądach okręgowych trwało dłużej niż rok, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu do 2011 roku. Przemysław Rosati wskazuje również na niedofinansowanie sektora sądownictwa oraz konieczność cyfryzacji postępowań, co mogłoby znacząco przyspieszyć pracę sądów.


Inwestycje w nowe technologie i odpowiednie wynagradzanie pracowników sądowych mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności i szybkości działania sądów. Stabilność zatrudnienia i ciągłość pracy sekretariatów sądowych to klucz do szybszego przepływu dokumentacji i spraw.


Podsumowując, przewlekłość postępowań sądowych stanowi poważne zagrożenie dla polskiej gospodarki. Wprowadzenie zmian w systemie sądowym, takich jak odformalizowanie procedur, cyfryzacja i lepsze finansowanie, mogłoby znacząco poprawić sytuację i przyczynić się do szybszego rozstrzygania spraw, co jest kluczowe dla efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce.

 

Źródło: