Zabytkowa Kopalnia Ignacy rusza pełną parą już jutro!
03 czerwca 2022

Zabytkowa Kopalnia Ignacy rusza pełną parą już jutro!

Zabytkowa Kopalnia Ignacy rusza pełną parą w sobotę, 4 czerwca. Festiwal otwarcia rozpocznie się w samo południe. Wydarzenie otwierające będzie stanowić symboliczne zakończenie wieloletniego procesu rewitalizacji i adaptacji Zabytkowej Kopalni Ignacy na potrzeby nowych funkcji.

 

Oddajemy do Państwa dyspozycji efekty ciężkiej, kilkuletniej pracy. Nad rewitalizacją zabytkowego kompleksu dawnej Kopalni Ignacy pracowało wiele osób, w tym byli prawnicy kopalni, którzy bronili swojego dziedzictwa. Dzięki wspólnemu wysiłkowi dawna Hoymgruba nie podzieliła losu innych, zamykanych zakładów pracy, a przeistoczyła się w klejnot architektury przemysłowej. Dziś Zabytkowa Kopalnia Ignacy to zadbany zabytek, który popularyzuje dziedzictwo przemysłowe Rybnika. Przy pomocy SOWY, małego centrum nauki czy wystawy stałej „Wiek Pary” oferuje edukację w interaktywnym wydaniu, a oddany niedawno do użytku Park Pary z industrialnym placem zabaw daje możliwość rekreacji na świeżym powietrzu. Wszystko to wpisuje się w naszą wizję miejsca mądrej rozrywki i mądrego odpoczynku – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

4 czerwca od 12:00 w zrewitalizowanym Kompleksie Szybu Kościuszko do zwiedzania udostępniona zostanie wystawa „Wiek pary”. Ekspozycja ma charakter centrum nauki. Zwiedzający na poszczególnych stanowiskach będą mogli empirycznie poznawać zagadnienia techniczne i naukowe. Punktem centralnym jest maszyna parowa z roku 1920, która ponownie zostanie wprawiona w ruch w przy użyciu specjalnie zainstalowanego kotła parowego. W dniu festiwalu maszyna parowa będzie wprawiana w ruch co godzinę.

 

Dzięki wystawie „Wiek pary” nie tylko przekażemy wiedzę o naukowcach
i wynalazcach silnika parowego, ale też spróbujemy opowiedzieć o tym przełomowym momencie w dziejach ludzkości, kiedy człowiek poluźnił więzy z naturą i zaczął żyć
w symbiozie z maszyną – wyjasnia Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy.

 

Podczas festiwalu otwarcia w plenerze – na placu centralnym oraz w parku pary zaplanowano dodatkowe atrakcje. Czekać będą spektakle i występy sztukmistrzów, warsztaty dla dzieci, strefa gastro i relaksu dla wszystkich. Będą też zajęcia i warsztaty kreatywne dla najmłodszych w strefie nauki i zajęć manualnych w budynku Sprężarkowni oraz SOWIE – małym centrum nauki. Wieczorem iluminacja kopalni i widowisko teatralne „Ślepcy” Teatru KTO inspirowane bestsellerem portugalskiego noblisty Jose Saramago. Na koniec uruchomienie fontanny parowej. Specjalnie przygotowany program trafi w gusta każdego.

 

 

Program festiwalu „Ruszamy pełną parą”

 

12:00 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa

12:15 Teatr Barnaby „O rycerzu bez konia”

13:15 Parada i pokazy kuglarskie

13.30 Wesoły Cyrk Pana Pedrro

14.00-19.00 Teatr Delikates „Z głową w chmurach” (cykliczne, co pół godziny)

14:30 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa

14.45 Teatr Barnaby „Calineczka”

15.45 Parada i pokazy kuglarskie

16:00 Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka”

17.15 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa

17:30 Fundacja Sztukmistrze „Szafa Show!”

18.30 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa

18.45 Muzikanty „TANK”

19.30 Parada i pokazy kuglarskie

19.45 Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka”

21.00 Finałowe variété z udziałem Teatru Gry i Ludzie, kuglarzy i pirotechniki

21.30 Spektakl „Ślepcy” Teatru "KTO" (60 min)

22.45 Pokaz fontanny parowej

 

Pierwszy weekend czerwca na Kopalni Ignacy to specjalna oferta promocyjna. Ceny biletów na wszystkie atrakcje spadają o 50%. Wejście na wieżę i zwiedzanie ekspozycji w maszynowni Szybu Głowacki czy bilet do SOWY – Strefy Odkrywania, Aktywności i Wyobraźni tylko po 5 zł. 1 czerwca ruszyła sprzedaż biletów na wystawę “Wiek pary” wraz z pokazami pracy maszyny parowej. Bilety do nabycia na stronie internetowej Kopalni i w kasach w cenie 10 zł od osoby.

 

Co ważne, w sobotę, 4 czerwca, na festiwal otwarcia kompleksu Zabytkowej Kopalni Ignacy wszystkich chętnych dowiezie bezpłatna autobusowa linia specjalna. Autobus odjeżdżać będzie sześć razy dziennie, startując z dworca Komunikacji Miejskiej, by przez przystanki „Plac Wolności” i „Niedobczyce Szkoła” dowieść pasażerów do dzielnicy Niewiadom, na kopalnię Ignacy. Warto dodać, że będzie to podróż z przewodnikiem – po drodze będzie można wysłuchać opowieści o rewolucji przemysłowej i historii Zabytkowej Kopalni Ignacy.


Źródło: Biuro Prasowe UM w Rybniku

fot. L. Tyl

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl