Piknik w Kurorcie, Park Zdrojowy, historia uzdrowisk, jazz nowoorleański, Zygi Jazz Band, Těšínské Divadlo, polskie piosenki międzywojenne, wystawa zabytkowych samochodów, moda międzywojenna, Kasyno Zdrojowe, atrakcje dla dzieci, piknik historyczny, kultura lat 20. i 30., stroje epoki, darmowe wydarzenia
09 października 2024

Zabytkowa Kopalnia Ignacy zdobywa prestiżową nagrodę Grand Prix Europejskiej Nagrody Dziedzictwa

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku została wyróżniona prestiżową nagrodą Grand Prix podczas tegorocznej gali Europejskiej Nagrody Dziedzictwa. To najwyższe odznaczenie zostało wręczone w Ateneum Rumuńskim w Bukareszcie, jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Europie, a nagrodę odebrał Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika. Ceremonia odbyła się w ramach Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego, organizowanego pod patronatem Prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa.

Wyjątkowe wyróżnienie dla zabytku z Rybnika

Kopalnia Ignacy znalazła się w elitarnym gronie 26 projektów wyróżnionych w kategorii konserwacji i adaptacji. Spośród tej grupy tylko pięć projektów zostało uhonorowanych tytułem Grand Prix, przyznawanym przez Europa Nostra, federację działającą na rzecz ochrony europejskiego dziedzictwa kulturowego. Nagroda ta jest współfinansowana z programu Unii Europejskiej "Kreatywna Europa".

Projekt rewitalizacji kopalni został doceniony za holistyczne podejście, które połączyło dbałość o dziedzictwo przemysłowe z potrzebami współczesnej społeczności. Szczególny nacisk położono na zachowanie oryginalnych maszyn parowych, będących symbolem przemysłowego dziedzictwa regionu. Jury podkreśliło również rolę projektu w zacieśnianiu więzi społecznych oraz redukcji przestępczości, co uczyniło go wzorcowym przykładem odnowy obszarów pokopalnianych.

Proces rewitalizacji i wsparcie lokalnej społeczności

Rewitalizacja Kopalni Ignacy była procesem trwającym ponad dwie dekady. Aktywiści i lokalna społeczność, skupieni wokół Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy, przez lata walczyli o przekształcenie tego dawnego zakładu przemysłowego w przestrzeń kultury, nauki i rekreacji. Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, podkreślił, że dzięki ich zaangażowaniu, Ignacy stała się miejscem integrującym mieszkańców, oferującym przestrzeń do rozwoju społecznego i kulturalnego.

Projekt rewitalizacji zakończył się w 2022 roku, a jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z funduszy Unii Europejskiej oraz Miasta Rybnika. Środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, co podkreśla wagę współpracy lokalnych władz z instytucjami europejskimi w realizacji tego rodzaju przedsięwzięć.

Uroczystości i dalsze plany

Z okazji otrzymania Grand Prix Europejskiej Nagrody Dziedzictwa, w Kopalni Ignacy 7 grudnia zostanie odsłonięta specjalna tablica upamiętniająca to wyróżnienie. Uroczystość odbędzie się podczas obchodów Europejskiej Barbórki, a wydarzenie uświetni również prezentacja innego ważnego wyróżnienia – nagrody „Zabytku Zadbanego”, przyznanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

Całość ceremonii odbywać się będzie pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, co nadaje jej jeszcze większe znaczenie w kontekście dziedzictwa kultury przemysłowej w Polsce. Rok 2024 z pewnością zapisze się jako wyjątkowy czas dla śląskiego i polskiego dziedzictwa, a sukces Kopalni Ignacy staje się symbolem skutecznej rewitalizacji i ochrony przemysłowych zabytków.


 

fot. Josef Rabara

 

Witaminy i minerały - porównaj na Ceneo.pl