samorządy, reforma finansowa, autonomia lokalna, stabilność dochodów, zarządzanie miejskie
25 czerwca 2024

Zamknięcie przejazdu na Szkolnej w Goczałkowicach w połowie lipca

W połowie lipca planowane jest zamknięcie przejazdu kolejowego w ciągu ul. Szkolnej w Goczałkowicach-Zdroju. Informacja ta pochodzi od wykonawcy przebudowy linii kolejowej E65 na odcinku Tychy-Wisła Most. Zamknięcie obejmie zarówno ruch kołowy, jak i pieszy. Dokładna data zamknięcia zostanie podana z wyprzedzeniem siedmiu dni.


Wyznaczenie objazdów


Dla samochodów osobowych wyznaczono objazd pod wiaduktem w ciągu ul. Głównej, gdzie zostanie wprowadzona sygnalizacja świetlna oraz ciąg pieszy. Ze względu na ograniczoną skrajnię pionową wiaduktu kolejowego na ul. Głównej, trasy objazdu będą różne w zależności od wysokości pojazdów:


Dla pojazdów do 1,9 m: objazd poprowadzi ulicami Szkolną, św. Jerzego, Główną oraz drogą łączącą ul. Szkolną i Główną (między posesjami Szkolna 30 i Główna 13).

Dla pojazdów powyżej 1,9 m: trasa objazdu będzie dłuższa, obejmując ulice Szkolną, Jeziorną, Zdrojową w Pszczynie, Cieszyńską, Bielską, DK1, Główną oraz drogę łączącą ul. Szkolną i Główną (pomiędzy posesjami Szkolna 30 i Główna 13).

Ruch kołowy pod wiaduktem na ul. Głównej będzie kierowany za pomocą wahadłowej sygnalizacji świetlnej. Dla pieszych zostanie wyznaczony tymczasowy ciąg pieszy o szerokości 1 m, oddzielony od ruchu kołowego barierami drogowymi.


Dodatkowe zmiany i utrudnienia


W bezpośrednim sąsiedztwie tunelu na ul. Głównej zostaną zamknięte wloty dwóch dróg: ul. Zimowej oraz ul. Kolejowej (od strony ul. Lipowej). Na ul. Kolejowej, wzdłuż torów, pomiędzy ul. Główną a Szkolną, zostanie wytyczony ciąg pieszy. Przejście dla pieszych na drugą stronę drogi będzie możliwe na zasadach ogólnych zgodnie z wytycznymi Policji.


Komunikacja zastępcza zostanie zorganizowana na trasie Rudołtowice - Dworzec PKP w Goczałkowicach-Zdroju. Wykonawca, w porozumieniu z zarządcą sygnalizacji świetlnej na DK1 (Główna-Brzozowa, Bielska-Słowackiego), wprowadzi zmiany w programie sygnalizacji świetlnej, aby dostosować go do nowych potoków ruchu.


Terminy i apel o ostrożność


Planowany maksymalny termin zamknięcia ul. Szkolnej to koniec stycznia 2025 r. Warto zaznaczyć, że nie będzie jednoczesnego zamknięcia przejazdów na ul. Szkolnej i Głównej. W wyniku sprzeciwu samorządów i mieszkańców, harmonogram prac został zmieniony. Tunel w ciągu ul. Głównej zostanie zamknięty dopiero po zakończeniu prac na przejeździe w ciągu ul. Szkolnej.


W związku z planowanym zamknięciem przejazdu na ul. Szkolnej i przekierowaniem ruchu pod wiadukt na ul. Głównej, uczestnicy ruchu drogowego muszą liczyć się z utrudnieniami i zwiększonym ruchem w tym miejscu. Wszystkich kierowców i pieszych prosimy o stosowanie się do znaków i zachowanie szczególnej ostrożności.


 

fot.