Joanna Przetakiewicz, krytyka, postępy, obietnice wyborcze, prawa kobiet, polityka, realizacja
02 lipca 2024

Zmiana godzin pokazów multimedialnych fontanny na żorskim Rynku

Mieszkańcy Żor i odwiedzający to malownicze miasto mogą cieszyć się nowymi godzinami pokazów multimedialnych fontanny znajdującej się na żorskim rynku. Zmienione godziny mają na celu lepsze dostosowanie harmonogramu do potrzeb widzów i zapewnienie jeszcze bardziej widowiskowych doświadczeń.


Fontanna na żorskim Rynku jest czynna siedem dni w tygodniu, od 9:00 do 22:00. Pokazy świetlno-dźwiękowe odbywają się od poniedziałku do piątku o godzinie 20:00, a w soboty i niedziele o godzinach: 18:00, 20:00 oraz 21:30. Te nowe godziny pozwalają na większą dostępność pokazów dla mieszkańców oraz turystów, którzy mogą teraz cieszyć się spektaklem w różnych porach dnia.


Zasady korzystania z fontanny


Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim odwiedzającym, obowiązują pewne zasady dotyczące korzystania z fontanny:


- Zakaz wjazdu na fontannę rowerami, hulajnogami, na rolkach itp.

- Fontanna jest ozdobnym elementem architektury i **nie jest przeznaczona do kąpieli.

- Woda w fontannie nie nadaje się do mycia, a tym bardziej do spożywania przez ludzi ani zwierzęta, gdyż może być szkodliwa dla zdrowia.

- Kąpiele w fontannie mogą być niebezpieczne, szczególnie dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.

- Mokre obrzeża i płyty fontanny są śliskie, co zwiększa ryzyko poślizgnięć, upadków i urazów.

- Każdy mieszkaniec, zwłaszcza rodzice pozwalający na kąpiele dzieci w fontannie, ponoszą pełną odpowiedzialność za ewentualne wypadki.

- Kąpanie psów ani innych zwierząt w fontannie jest zabronione.


Muzyka towarzysząca pokazom


Podczas pokazów multimedialnych fontanna ożywa dzięki znakomitym utworom muzycznym. Wśród nich znajdują się takie klasyki jak:


- „Marsz Imperialny” Johna Williamsa, znany z filmu "Gwiezdne Wojny"

- „Cztery pory roku – Wiosna” Antonio Vivaldiego

- „Zacznij od Bacha” Zbigniewa Wodeckiego

- „Oda do radości” Ludwiga van Beethovena

- „Rydwany Ognia” Vangelisa


Projekt rewitalizacji


Budowa nowej fontanny na Rynku jest częścią szerszego projektu pod nazwą „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach”. Projekt ten jest finansowany z pożyczki rewitalizacyjnej pochodzącej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.


Dzięki tej inwestycji żorski Rynek stał się jeszcze bardziej atrakcyjny i nowoczesny, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów. Nowe pokazy fontanny multimedialnej stanowią doskonałe dopełnienie tego pięknego miejsca, oferując niezapomniane wrażenia i chwile relaksu w sercu miasta.

 

 

 

/fot. Wydział Promocji, Kultury i Sportu UM w Żorach/