Dzień Dziecka, Koleje Śląskie, Dzieci, Książeczki, Kolorowanki, Podróż pociągiem, Promocja kolei, Tomasz Niedziela, Przejazdy za złotówkę
09 lipca 2024

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech - czy polscy kierowcy powinni się nimi przejmować?

Wakacje trwają w najlepsze, a ciepłe dni skłaniają do planowania urlopów i wyjazdów rodzinnych. Polacy chętnie podróżują autami osobowymi i kamperami. Jednym z popularnych kierunków jest Zachód, dlatego warto dowiedzieć się, co oznaczają najnowsze zmiany w opłatach drogowych w Niemczech, wprowadzone od 1 lipca, dla polskich kierowców.


Zmiany dotyczą głównie transportu ciężarowego


Najnowsze regulacje, planowane od dłuższego czasu i wynikające z unijnych przepisów o eurowinietach, dotyczą przede wszystkim branży transportu drogowego. Zgodnie z nowymi zasadami, dodatkowymi opłatami zostaną obciążone pojazdy ciężarowe przekraczające masę całkowitą 3,5 tony. Do tej pory opłaty obowiązywały transport o masie powyżej 7,5 tony. Zmiany te najbardziej odczują polscy i litewscy przewoźnicy, którzy mają największy udział w opłatach drogowych spośród wszystkich zagranicznych przewoźników.


Polscy przewoźnicy na czołówce w UE

Według danych Eurostatu z 2022 roku, polscy kierowcy odpowiadają za ponad 20% transportu drogowego na terenie Unii Europejskiej, z czego najwięcej przejazdów odbywa się właśnie przez Niemcy. Polskie firmy transportowe są bardziej nastawione na transport międzynarodowy niż krajowy, co wyróżnia je na tle całej UE, gdzie dominują przewozy krajowe.


Właściciele aut osobowych mogą spać spokojnie

Dobre wiadomości dotyczą właścicieli aut osobowych i kamperów wybierających się na wakacyjne wojaże. Zmiany w opłatach ich nie dotyczą. „Nowe stawki na niemieckich autostradach dotyczą kierowców ciężarowych i są związane z planowanym ograniczeniem emisji oraz redukcją CO2 w atmosferze. Kierowcy aut osobowych lub kamperów, którzy wyjeżdżają na wakacje przez Niemcy, nie mają czego się obawiać" – uspokaja Anna Biekonis, Country Manager, DKV Mobility Poland.


Wyjątki i nowe wyzwania dla branży transportowej

Wprowadzone opłaty wynikają z rosnących kosztów utrzymania dróg, podatków ekologicznych oraz unijnych przepisów. Jest to kolejne wyzwanie dla polskich przewoźników, obok inflacji i spowolnienia gospodarczego. Reformy są wdrażane przez kolejnych członków Unii Europejskiej, takich jak Niemcy, Austria, Belgia, Czechy, Estonia, Węgry, Dania i Niderlandy. Warto dodać, że z opłat drogowych dla pojazdów ciężarowych zwolnione są auta elektryczne.


DKV Mobility – wsparcie technologiczne dla transportu drogowego

Firmą, która od samego początku obserwuje zmiany i oferuje rozwiązania technologiczne dotyczące płatności drogowych, jest DKV Mobility. W czasach niepewnej sytuacji rynkowej, systemy płatności drogowych pomagają firmom transportowym w zarządzaniu kosztami. DKV Box Europe to urządzenie pokładowe, które zapewnia wygodny i bezproblemowy przejazd przez Europę, dostępne dla 17 usług płatnych w 14 krajach. Urządzenie można zainstalować samodzielnie, a dzięki funkcji „plug and play” jest natychmiast gotowe do użytku.


Polscy kierowcy na wakacjach bez dodatkowych opłat

Polscy kierowcy wybierający się na wakacje własnymi autami nie muszą obawiać się dodatkowych wydatków na bramkach. Mogą planować swoje podróże bez obaw o nieprzewidziane koszty, ciesząc się letnim wypoczynkiem za granicą.


Więcej informacji na temat zmian opłat drogowych w Niemczech:

https://www.dkv-mobility.com/pl/op%C5%82aty-drogowe/op%C5%82aty-drogowe-wg-kraju/niemcy/lkw-maut-de-3-5t/


 

Przegląd cen opłat drogowych w Niemczech od 1 lipca 2024 r.:

https://www.dkv-mobility.com/assets/documents/maut/3-5t/dkv_maut_tabelle_3-5t_jan24.pdf



 


 

Źródło informacji/fot: DKV Mobility