ŻORY.  „Miarka” hucznie świętowała 100. urodziny
25 października 2022

ŻORY. „Miarka” hucznie świętowała 100. urodziny

Msza święta w intencji szkolnej społeczności, uroczysta jubileuszowa gala w kinie „Na Starówce”, a przede wszystkim „Festyn Miarkowy” i spotkania absolwentów w szkolnych murach – tak przebiegał jubileusz 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Żorach.

 

Tłumy uczniów, nauczycieli, absolwentów oraz przyjaciół „Miarki” wzięły udział w świętowaniu jubileuszu 100 lat działalności pierwszej w Żorach polskiej szkoły średniej. Uroczystości odbyły się w sobotę, 22 października a rozpoczęła je msza święta w kościele pw. Filipa i Jakuba w Żorach. Po niej odbyła się uroczysta jubileuszowa gala, przygotowana przez szkolną społeczność. Rozpoczęło ją przywitanie licznie zgromadzonych gości oraz ich przemowy.

 

Miarka to żorska Alma Mater, czyli matka karmiąca. Oczywiście karmiąca wiedzą. Uczyły się tu tysiące żorzan i nie tylko, bo z całej okolicy uczniowie przyjeżdżali do tej szkoły. Wiele osób, które zaangażowało się w życie miasta, w rozwój miasta to właśnie absolwenci tej szkoły. To nas wszystkich łączy – powiedział Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory. – Niech ten szczególny duch miejsca I Liceum im. Karola Miarki trwa, niech trwa w nas, niech trwa w naszym mieście – podkreślał Prezydent Żor, oficjalnie otwierając obchody jubileuszu 100-lecia szkoły. Waldemar Socha - Prezydent Miasta Żory oraz Piotr KosztyłaPrzewodniczący Rady Miasta Żory przekazali też kwiaty i pamiątkową statuetkę na ręce Urszuli MachalicyDyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Żorach.

 

Głos zabrał też Dariusz Domański – Śląski Wicekurator Oświaty oraz były nauczyciel „Miarki”, który w swoim przemówieniu podkreślił rolę tradycji w życiu szkoły oraz każdego z nas, a następnie wraz z Ireneuszem Komorowskim – Dyrektorem Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku przekazał najlepsze życzenia oraz kwiaty dla dyrekcji szkoły.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Rozpoczęło je brawurowe wykonie kompozycji Zbigniewa Wodeckiego do słów Wojciecha Młynarskiego pt. „Lubię wracać” przez absolwentów „Miarki”: Alicję Kurzeję i Bartłomieja Świtacza, przy akompaniamencie Pawła Gwoździa i Piotra Łomozika. Następnie na scenie zaprezentował się zespół AF Music oraz Sonia Bohosiewicz wraz ze szkolnymi przyjaciółmi. Kolejnym punktem programu był quiz, w którym znane żorskie pary, które swoja miłość odnalazły właśnie w murach „Miarki” podzieliły się wspomnieniami ze szkolnych czasów.

Galę zakończyło przemówienie Urszuli Machalicy – Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Żorach. – To nie procedury, regulaminy i systemy, ale patrzenie sercem i niedefiniowalne wyczucie dydaktyczne, niejednokrotnie decydują o sukcesie lub porażce kształtującego się dopiero młodego człowieka. Chciałam podziękować wszystkim pokoleniom nauczycieli, rodziców, władz oświatowych i samorządowych za postawę oswajania i szukania sercem w nauczaniu, wychowaniu i opiece. Uczniom dziękuję za ducha nowoczesności, radości i pokazania nas współczesnego świata z nowej perspektywy. Bez Was niewiele byśmy rozumieli. Stalibyśmy się bezużyteczni. Jestem wdzięczna wszystkim pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym szkoły za zaangażowanie w organizację jubileuszu. Za realizację wszystkich przedsięwzięć, pomoc, wsparcie i ducha troski o szkołę i jej rozwój – podkreśliła Dyrektor ZS 1.

Po gali świętowanie przeniosło się do budynku „Miarki”, gdzie można było zwiedzić szkołę, zobaczyć okolicznościową wystawę, odwiedzić ciekawe stoiska - w tym przygotowane przez Urząd Miasta Żory, a także spotkać się w mniejszych grupach z absolwentami poszczególnych roczników i zobaczyć występy artystyczne przygotowane przez młodzież.

 

 

Źródło/fot: Wydział Promocji, Kultury i Sportu UM w Żorach

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl