Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl 

Dostępne są już nowe dane GUS, dotyczące liczby ludności i salda migracji w naszym województwie i całej Polsce w 2021 roku. W ponad 2 tysiącach, z łącznej liczby prawie 2,5 tysiąca polskich gmin, saldo migracji było ujemne. Żory są jednak chlubnym wyjątkiem – jako jedyne miasto na prawach powiatu w województwie śląskim możemy pochwalić się tym, że więcej ludzi się u nas osiedliło, niż się wymeldowało.

 

Jak możemy przeczytać w dodatku „Katowice” do poniedziałkowej „Gazety Wyborczej” (06.06.2022 r.) w minionym roku z kilkunastu największych miast naszego regionu wyjechało na stałe w sumie około 7,5 tysiąca ludzi. Jedynym miastem na prawach powiatu, które miało w 2021 roku dodatnie saldo migracji były Żory. Wyniosło ono +249 osób. Drugie w kolejności były Mysłowice z bilansem - 59, a trzecie Katowice, - 83. Najgorzej wypadło Zabrze, w którym różnica między zameldowaniami a wymeldowaniami wyniosła aż – 922 osoby. Warto jeszcze wspomnieć o saldzie migracji w sąsiednich miastach: Rybniku, gdzie wyniosło - 461 oraz Jastrzębiu-Zdroju, gdzie wyniosło – 634.

Według danych GUS liczba mieszkańców Żor na dzień 31.12.2021 r. wyniosła 62 848 osób.

 

- Nasz sukces wynika z tego, że mieszkanie w Żorach po prostu się opłaca. W naszym mieście najmłodsi uczą się w nowoczesnych żłobkach, przedszkolach i szkołach, których standard z roku na rok poprawiamy. Mogą do tych placówek dojechać za darmo autobusami Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej. Wspieramy rodziny wielodzietne, które mogą skorzystać z programu zniżek w ramach „Karty Duża Rodzina”. Rodzice mogą też liczyć na pomoc w postaci programów bezpłatnych szczepień przeciw meningokokom i HPV oraz programów profilaktyki związanej z próchnicą i otyłością wśród najmłodszych. Osoby starsze otrzymują natomiast zniżki z „Kartą Seniora”, mogą też aktywnie spędzić czas w Dziennym Domu „Senior+”. Tym, co pozytywnie wyróżnia Żory na tle innych miast, jest kompleksowy system opieki dla osób z niepełnosprawnościami. Udzielana jest ona m.in. w nowoczesnym Ośrodku Wczesnej Interwencji oraz Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym czy w wyjątkowym na skalę kraju Zakładzie Aktywności Zawodowej „Wspólna Pasja”. Tu mogą znaleźć pracę, np. w pracowni stolarskiej czy gastronomicznej, której częścią jest Bar Mleczny „Krówka” i restauracja „Oberyba”. ZAZ zapewnia też rehabilitację tych osób. Znaczący wpływ na wzrost liczby mieszkańców ma na pewno dużo liczba miejsc pracy w Żorach, w szczególności w zakładach działających na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Przemysłowej. To efekt naszej polityki nastawionej na tworzenie sprzyjających warunków dla inwestorów – podkreśla Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Źródło/fot: Wydział Promocji, Kultury i Sportu UM w Żorach

 

Żory jedynym miastem na prawach powiatu w województwie, w którym przybywa mieszkańców!

07 czerwca 2022
Żory jedynym miastem na prawach powiatu w województwie, w którym przybywa mieszkańców!