ŻORY. Jubileusz 40-lecia Zespołu Szkół Specjalnych
17 listopada 2022

ŻORY. Jubileusz 40-lecia Zespołu Szkół Specjalnych

To był wyjątkowy jubileusz Zespołu Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty w Żorach. Placówka funkcjonuje już bowiem od 40 lat!

 

Zespół Szkół Specjalnych to placówka, która zajmuje się kształceniem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej umysłowo. W tym roku mija 40 lat od momentu jej utworzenia. Miało to miejsce dokładnie 1 września 1982 roku. Z okazji okrągłego jubileuszu przygotowano szeroki wachlarz występów artystycznych i nie tylko. Przybyli goście mogli podziwiać m.in aranżację dziecięcej kreatywności pn. "Tacy My" czy etiudę w wykonaniu uczniów wraz ze swoimi rodzicami. To wszystko i nie tylko działo się w Kinie na Starówce.

 

Wydarzeniu towarzyszyła sentencja "Nie bój się chcieć. Sukces nie jedno ma imię". O tym w jaki sposób te słowa odgrywają rolę w szkole, mówiła podczas wystąpienia dyrektor szkoły, Pani Edyta Wesołowska:

 

- Każdy z naszych uczniów powinien wiedzieć, że człowiek nie musi wygrywać olimpiad, aby być zwycięzcą, lecz po prostu być sobą i dawać z siebie tyle, ile jest w stanie.
Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci, chociaż, czas je porządkuje, czasem dodaje blasku, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje ponownie. Jednak warto pomyśleć również o tym, co przed nami i skupić się właśnie na tym.


Serdeczne życzenia z okazji okrągłego jubileuszu złożył również Prezydent Miasta Żory, Waldemar Socha:

 

- Nauczyciel nie tylko zajmuje się kształceniem kolejnych pokoleń, ale również dba o ich wychowanie i pokazuje im swoim zachowaniem, jakimi wartościami warto kierować się w życiu. W związku z tym, życzę Gronu Pedagogicznemu, aby zawsze mieli w sobie tyle życzliwości i dobroci wobec swoich podopiecznych. Uczniom za to życzę wszystkiego dobrego i spełnienia wszystkich marzeń.

 

 

Żorska szkoła specjalna słynie również z odnoszonych przez jej uczniów sukcesów sportowych. Swój moment chwały mieli uczestnicy i laureaci zawodów międzyszkolnych, wojewódzkich, ogólnopolskich czy olimpiad specjalnych należących do Klubu Olimpiad Specjalnych „Koniczynka” Żory, działającego przy tejże szkole. Klub zrzesza bowiem ponad 50 zawodników z terenu miasta Żory i okolic. Uczniowie trenują m.in: piłkę nożną, piłkę koszykową, tenis ziemny, tenis stołowy, pływanie, bowling, trójbój siłowy czy narciarstwo zjazdowe.

 

Obchody jubileuszu 40-lecia szkoły nie ograniczyły się jednak tylko i wyłącznie do uroczystej gali. W Kinie na Starówce przygotowano również pamiątkowe medale, zbiory zdjęć wspominające dawne czasy czy zorganizowano loterię, podczas której można było wygrać wiele nagród (w tym figury aniołów).

 

 

 

Źródło/fot: Wydział Promocji, Kultury i Sportu UM w Żorach

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl