ŻORY. Na osiedlu Pawlikowskiego powstał niezwykły ogród! Stworzyli go mieszkańcy
11 czerwca 2022

ŻORY. Na osiedlu Pawlikowskiego powstał niezwykły ogród! Stworzyli go mieszkańcy

Pomysł zrodził się trzy lata temu. Grupa sąsiadów z osiedla Pawlikowskiego w Żorach postanowiła zagospodarować przestrzeń pomiędzy blokami 7 i 8, tworząc skalniak w kształcie mapy Polski, z biało-czerwonymi kwiatami oraz figurą orła. Od tego czasu niezwykły ogród bardzo się rozwinął, a dziś zachwyca i przyciąga obserwatorów nawet z odległych zakątków.

Szachownica z kompletem figur, orzeł z rozpostartymi skrzydłami, konie, żyrafy, a nawet smok! To wszystko możemy zobaczyć w magicznym ogrodzie stworzonym przez mieszkańców osiedla Pawlikowskiego w Żorach, pomiędzy blokami o numerach 7 i 8. Niezwykłe zielone rzeźby tworzą z krzewów oraz pielęgnują mieszkańcy bloku nr 7: Czesław Tomala, Jan Kopacz, Jerzy Błuszko, Marian Harasiuk oraz Jan Staniszewski.

Wszyscy mężczyźni są już na emeryturze i wolny czas poświęcają m.in. na dbanie o ogród i jego ulepszanie. Ich ostatnim dziełem jest szachownica z kompletem figur. To niezwykle pracochłonne zajęcie – odpowiednie przycięcie jednej większej figury np. konia może zająć nawet 20 godzin. Takie kompleksowe przycięcia trzeba powtarzać dwa razy w roku, a poza tym ogród wymaga regularnego podlewania i koszenia.

Panowie nie próżnują także zimą – to wtedy powstają metalowe konstrukcje, w oparciu o które następnie tworzone są „żywe” rzeźby. Jak zapewniają mieszkańcy os. Pawlikowskiego pomysłów i zapału im nie brakuje, więc możemy spodziewać się, że w przyszłości zaskoczą nas kolejnymi pięknymi dziełami!

 

Źródło/fot: Wydział Promocji, Kultury i Sportu UM w Żorach

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl