ŻORY. Nowe przejście dla pieszych na Alei Zjednoczonej Europy
09 lutego 2023

ŻORY. Nowe przejście dla pieszych na Alei Zjednoczonej Europy

Mieszkańcy korzystają już z nowego przejścia dla pieszych na Alei Zjednoczonej Europy, nieopodal skrzyżowania z ul. Boryńską. Zastąpiło ono dotychczasowe przejście, które z uwagi na dużą liczbę wypadków z udziałem pieszych zostało wskazane na „Policyjnej Mapie Zagrożeń”.


Budowa nowego przejścia została współfinansowana w kwocie 50 000 zł przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach w ramach Marszałkowskiego Programu poprawy bezpieczeństwa na drogach województwa śląskiego.

 

- Przejście dla pieszych wykonano w nieco zmienionej lokalizacji, w bezpiecznej odległości od skrzyżowania z ulicą Boryńską. Zostało wyposażone w sygnalizację świetlną z nowoczesnym sterownikiem, nowymi latarniami sygnałowymi typu LED czy dodatkowymi sygnalizatorami umieszczonymi nad jezdnią, co znacznie poprawia widoczność sygnałów dla kierujących pojazdami. Przejście wyposażone jest także w detektory ruchu w postaci kamer wideo oraz pętle indukcyjne – mówi Adrian Lubszczyk, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory.

 

Sygnalizacja pracuje w systemie „Preference”, co oznacza, że przy braku zgłoszeń ze strony pieszych, dla samochodów cały czas wyświetlane jest zielone światło. Dopiero w momencie pojawienia się pieszego i naciśnięcia przycisku, kolor światła się zmienia. Taki program pracy sygnalizacji zapewnia optymalną płynność ruchu pojazdów, a jednocześnie pozwala zapewnić bezpieczeństwo dla pieszych uczestników ruchu drogowego.


 

 

Źródło/fot: Wydział Promocji, Kultury i Sportu UM w Żorach

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl