ŻORY. Umowa podpisana, rusza budowa basenu w Roju!
25 listopada 2022

ŻORY. Umowa podpisana, rusza budowa basenu w Roju!

Rozpoczyna się realizacja wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji, czyli budowa nowoczesnego otwartego basenu w Żorach-Roju! Jej efekty z pewnością zachwycą wszystkich korzystających.

 

Miasto Żory podpisało umowę z wybraną w postępowaniu przetargowym firmą KARPAT-BUD sp. z o.o. z Głogowa. Realizacja projektu pn. „Ośrodek rekreacyjny w Żorach-Roju: przestrzeń wypoczynku, rekreacji i integracji mieszkańców” będzie kosztowała 41 312 010,00 zł..

Miasto Żory otrzymało na ten cel dofinansowanie w wysokości 12 364 153,34 zł, w tym 10 915 177,10 zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz 1 448 976,24 zł z budżetu państwa.

 

- Biorąc pod uwagę najniższą ofertę uzyskaną w przetargu, Gmina Miejska Żory stara się obecnie o podniesienie wartości dofinansowania na tę inwestycję łącznie do kwoty 31 001 472,74 zł – mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

 

Wiem, że to bardzo ważna inwestycja dla wielu mieszkańców Żor, dlatego cieszę się, że w naszym mieście powstanie piękny, nowoczesny basen. Jestem przekonany, że basen wraz z całym otoczeniem spełni oczekiwania mieszkańców i będzie przyciągał licznych gości z Żor i całego regionu – dodaje Prezydent Żor.

 

Realizowany przez Miasto Żory projekt będzie polegał na przywróceniu utraconych funkcji nieczynnemu pokopalnianemu ośrodkowi rekreacyjno-sportowemu w Żorach-Roju. Główną funkcją zrewitalizowanego obiektu będzie kąpielisko, ponadto na terenie obiektu odnowione zostaną: zespół kortów ziemnych, boisko do siatkówki plażowej wraz ze stalową trybuną zewnętrzną, zespół budynków towarzyszących oraz zieleń parkowa i leśna.

Jak będzie wyglądał nowy basen? Powstanie nowoczesne kąpielisko w tradycyjnej technologii, gdzie woda uzdatniana jest chemicznie m.in. z użyciem chloru. Niecka basenowa będzie wykonana ze stali szlachetnej nierdzewnej i będzie miała powierzchnię 2 234,6 m2 . Znajdą się w niej m.in. dysze masujące, kula generująca fale, masażery i gejzery.

Oczywiście nie zabraknie też uwielbianych przez dzieci i dorosłych zjeżdżalni wodnych! Dzieci będą mogły skorzystać także z wodnych placów zabaw. Jedna część skierowana będzie do młodszych, a druga do starszych dzieci. Znajdą się na nich takie atrakcje jak: dysze wodne, specjalne tunele, armatki czy zamki wodne. Łączna powierzchnia wodnych placów zabaw to 1 199,4 m2.

Oprócz samej nowej niecki basenowej powstaną też toalety, przebieralnie i budynki techniczne. Projekt obejmuje także budowę dwóch parkingów i montaż elementów małej architektury, takich jak kosze na śmieci, ławeczki czy stojaki na rowery. Zgodnie z umową inwestycja ma zakończyć się w sierpniu 2023 roku

 

 

 

 

 

 

Źródło/fot: Wydział Promocji, Kultury i Sportu UM w Żorach

 

  Wszelkie prawa zastrzeżone © Regioninfo.pl