lato 2024, prognoza pogody, Polska, temperatury, opady, zmiany klimatyczne, przygotowanie na lato
20 czerwca 2024

ZUS: 1 lipca rusza kolejna odsłona programu "Dobry start"

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł w ramach programu „Dobry Start”. Dofinansowanie to przysługuje na każde dziecko uczące się w szkole, w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością – do ukończenia 24 lat.

 

Kto może skorzystać z programu?

 

Program „Dobry Start” obejmuje uczniów od 7 do 20 lat oraz do 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczące się w zerówkach oraz na studentów. Wiek 20 i 24 lata liczony jest rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników, liceów oraz szkół policealnych również mogą otrzymać wsparcie, jeśli ukończyli graniczny wiek przed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym.

 

- „W ramach programu rodzice mogą otrzymać raz w roku 300 zł na zakup wyprawki szkolnej, czyli na przykład na zakup podręczników, zeszytów, czy przyborów szkolnych” – mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

 

 

Jak złożyć wniosek?

 

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie drogą elektroniczną. Ważne jest, aby wypełnić wniosek prawidłowo i złożyć go do końca sierpnia – wtedy pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej do 30 września. Wnioski złożone po 30 listopada będą rozpatrywane tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po tym terminie.

 

- „Należy pamiętać, by bezbłędnie wpisać dane takie jak: prawidłowy numer PESEL dziecka, nazwę oraz adres szkoły czy aktualny numer konta” – podkreśla rzecznik Zakładu.

 

 

Najprostszy sposób na złożenie wniosku

 

Najprostszym i najszybszym sposobem złożenia wniosku o 300 plus jest aplikacja mZUS, dostępna bezpłatnie w Google Play oraz App Store. Aby aktywować aplikację, należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Rodzice, którzy nie mają konta na PUE ZUS, mogą złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

 

 

To już czwarty rok, gdy wnioski o dofinansowanie wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry Start” rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Program ma na celu wspieranie rodziców i opiekunów w pokryciu kosztów związanych z edukacją dzieci. Warto skorzystać z tej możliwości i zapewnić dzieciom niezbędne przybory szkolne na nadchodzący rok szkolny.